Notes de premsa  

La Demarcació de Girona del COAC ha fet públics els 25 projectes seleccionats per els Premis d’Arquitectura de les comarques de Girona, que enguany arriben a la seva 9a edició. L’acte va comptar amb la participació de Josep Riera i Ricard Turon, president i vocal de Projecció i Cultura, respectivament, de la Demarcació, i E. Antoni Vilanova, secretari del Jurat.

El jurat, format pels arquitectes José Maria Torres, com a president, M. Dolores Palacios, Rafael Aranda, Ricardo Sánchez i E. Antoni Vilanova, que ha actuat com a secretari sense vot, ha triat aquests 25 projectes entre les 70 propostes rebudes, englobades en quatre categories: arquitectura, interiorisme, espais exteriors i espais efímers. Els Premis es donaran a conèixer el divendres 16 de desembre de 2005 a dos quarts de vuit del vespre a la seu de la Demarcació de Girona del COAC.

El jurat va destacar la gran qualitat de tots els projectes presentats, remarcant especialment els de l’apartat d’espais efímers relacionats amb Girona, temps de flors, que potencien la reflexió artrística i cultural a la ciutat de Girona.

En aquesta nova edició, amb la voluntat de difondre l’Arquitectura entre la societat civil catalana, distingides personalitats del món polític i cultural lliuraran els diplomes als seleccionats, finalistes i premiats durant l’acte de lliurament de Premis. També cal destacar l’aportació de les empreses patrocinadores de l’esdeveniment, que enguany són Arcon, Ascensors Serra, Arcadi Pla S.A., Bassols Energia S.A., bd, Cobertes Palahí S.L., Figueras International Seating, Gas Natural, Marbres Togi, Simon S.A.

Els Premis d’Arquitectura de les Comarques de Girona, convocats per primera vegada l’any 1997, responen a la voluntat de valorar i divulgar la bona arquitectura produïda dins l’àmbit territorial de la Demarcació de Girona.

SELECCIONATS 2005

Els seleccionats, per apartats, són:

ARQUITECTURA: Entre les 40 obres presentades han quedat SELECCIONADES les 12 obres següents:

HOSPITAL GENERAL DE SANTA CATERINA. SALT (Arquitectura 6) Manuel Brullet, Alberto de Pineda, Alfonso de Luna i Albert Vitaller, arquitectes
CONJUNT D’EDIFICIS D’HABITATGES D’UN SECTOR DEL BARRI RESIDENCIAL MIGDIA. GIRONA (Arquitectura 8) Francesc Hereu i Joaquim Español, arquitectes
LA CASA DEL PINTOR. CANTALLOPS (Arquitectura 11) Nicola Tremacoldi i Pietro Peyron, arquitectes, i Sergi Monterde, aparellador
HABITATGE UNIFAMILIAR. GARRIGÀS (Arquitectura 13) Josep Boncompte i Guillermo Font, arquitectes
CASA MJ. CALDES DE MALAVELLA (Arquitectura 19) Sergi Serrat i Marcos Catalán, arquitectes
CONSTRUCCIÓ D’UNA CABANA. SANT PRIVAT D’EN BAS (Arquitectura 20) Marga Ribas, arquitecta
SEU DEL COL·LEGI D’ADVOCATS. GIRONA (Arquitectura 22) Víctor Rahola, arquitecte
REFORMA D’UNA GALERIA A UNA CASA ENTRE MITGERES. GIRONA (Arquitectura 23) Josep M. Fortià, arquitecte
CASA UNIFAMILIAR. MOLLET DE PERALADA (Arquitectura 28) Josep Miàs, arquitecte
RESTAURACIÓ I AMPLIACIÓ D’UN MAS. VALLFOGONA DE RIPOLLÈS(Arquitectura 29) Gustavo Silva-Nicoletti, arquitecte
HABITATGE UNIFAMILIAR. TAMARIU (Arquitectura 31) Ricard Mercadé i Aurora Fernández, arquitectes
SES “Germans Vila - Riera”. CAMPRODON (Arquitectura 40) Mateu Barba, Josep Carreté i Eduard Montané, arquitectes

INTERIORISME: Entre les 5 obres presentades han quedat SELECCIONADES les 3 obres següents:

BOTIGA FONT HOME – DONA. OLOT (Interiorisme 2) Jordi Vayreda, Julian Basart i Laura Genescà, dissenyadors
ADEQUACIÓ DE SALA ANNEXE AL RESTAURANT CAN JERONI. BEGET (Interiorisme 4) Eduard Callís i Guillem Moliner, arquitectes
RESTAURANT DEL TEATRE. REGENCÓS (Interiorisme 5) Marcos Catalan, interiorista

ESPAIS EXTERIORS: Entre les 5 obres presentades han quedat SELECCIONADES les 3 obres següents:

REHABILITACIÓ DEL PONT VELL. BISBAL D’EMPORDÀ (Exteriors 2) Joan Escribà i M. Dolora Nadal, arquitectes
COBERTA DE LA GRADA DEL CAMP MUNICIPAL D’ESPORTS. RIPOLL (Exteriors 4) Joan Puigcorbé, arquitecte
PLAÇA DE LA DIVERSITAT MIQUEL MARTÍ I POL. GIRONA (Exteriors 5) Clara Jiménez, arquitecta i paisatgista

ESPAIS EFÍMERS: Entre les 20 obres presentades han quedat SELECCIONADES les 7 obres següents:

jarDNA (jardí vertical). GIRONA (Efímers 1) Bea Goller, arquitecta
CONREU D’ARTIFICIS – Girona, temps de Flors 2005. GIRONA (Efímers 3) Joan Travé
PING – POL·LEN. GIRONA (Efímers 7) Olga Gutiérrez, Eva Micaló i Núria Pié, arquitectas
BARRACA DIABÒLICA. GIRONA (Efímers 8) Laia Escribà, arquitecta
“PROVISIONAL” (muntatge efímer de Nadal). OLOT (Efímers 11) Eduard Callís, David Codinach i Guillem Moliner, arquitectes
LA CASA SOMIADA (12 històries de complicitat i un desencís). GIRONA (Efímers 13) 2cm = Catalina Mestre i Cristina Moreta, arquitectas
PUNTS DE FLORS. GIRONA (Efímers 15) Xevi Montal, Daniel Xifra i Jordi Pujol, arquitectes


2005-11-16
SUMARI ARXIU
 
arquitectes.cat el nou web dels Arquitectes de Catalunya
La Generalitat posa en marxa el procés per aprovar la nova llei d'arquitectura a finals de 2014
Manifest per la Qualitat Democràtica
Necessita l'arquitectura d'un reset? Debat dijous 28 de novembre al Roca Barcelona Gallery
Lluís Comerón, elegit nou president de l'ITeC
Jordi Ludevid, reelegit com a president del CSCAE
Benedetta Tagliabue guardonada amb el Premi Riba Jencks 2013
Vegeu el vídeo de la taula rodona sobre Barcelona en el marc de l'exposició BCN/Enllaços
  Arxiu

2013
Agost
Juliol
Juny
Maig
Abril
Març
Febrer
Gener

2012
Desembre
Novembre
Octubre
Setembre
Agost
Juliol
Juny
Maig
Abril
Març
Febrer
Gener

2011

2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004